Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Mixed media 7405026



*

nr 740 5026


MIXED MEDIA

1950, Sign, Modell, 54x74,


Okänd konstnär, Modell, sign. 1950. 54x74


Droit De Suite

Yes

Estimate:

2500

Sold:

SEK 4700

Auction date:

Monday February 13 2012
at 18:32:50


  • Bid history
Time Bidder Bid
12/2 23:46:17 1      4.600 kr
13/2 16:49:00 2      2.600 kr
13/2 16:49:50 2      3.100 kr
13/2 16:50:12 2      3.600 kr
13/2 16:51:28 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Gripsholmsmodell

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik modell vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr